Lazerle Fistül Tedavisi

Lazer dendiğinde yüksek düzeyde ısı taşıyan ışık anlaşılmaktadır. Işığın özelliği keskin hatlı yani çizgi gibi olması ve uygulandığı alanı istenildiği düzeylerde ısıtmasıdır. Tıpta çok farklı çeşidi çok farklı hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

Son 3-4 yıldır fistülün tedavisinde de kullanılabileceği gösterilmiş ve başarıyla kullanılmaktadır. Her ne kadar ameliyathane şartlarında yapılsa da diğer ameliyatlar gibi hastaya eziyet vermemektedir.

lazerle-fistul-ameliyatiLazer Tedavisi Nedir?

Bilindiği gibi fistüller içi boş bir organla deri arasında ya da iki içi boş yapı arasında (kalın bağırsakla vajina arasında olan gibi) boru gibi bir açıklık olmasıdır. Sayfanın içeriği daha çok bağırsakla makat yanı arasındaki peri anal fistüllerle ilgili bilgi içermektedir. Lazerin kalem içi kalınlığındaki probu fistülün dış ağzından iç ağza doğru sokulur, prop yavaş yavaş dışarı doğru çekilirken boru yani kanal boyunca ışık verilir. Verilen bu ışık fistülün iç yüzeyini bir anlamda yakarak gelir. Kanalın içi yanar ve tahrip olur. Tahrip olan bu dokunun yerine vücut yeni, temiz ve sağlıklı bir doku geliştirir. Gelişen bu yeni doku açıklığı tıkamış yani bir anlamda kapatmış olur. Bağırsağın içinden yaniden dışkıyla kirlenme olmaması için iç ağız bulunur ve burası bağırsaktan dikişle kapatılır. Dışkıyla kirlenmenin önü alındığı için hastalığın tekrar etme ihtimali yok diyecek kadar azdır.

lazer-fistul-tedavisi Fistül Ameliyatı Nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi aslında bildiğimiz fistülotomi veya fistülektomi gibi ameliyatlardakine benzer şekildei kesme, dikme yada setonda olduğu gibi deriyi genişçe keserek iplerle kası bağlamak gibi travmatik uygulamalar yoktur. Son derece pratiktir doku hasarı çok düşüktür. Yaralanma çok düşük miktarda olduğu için hasta işlem sonrası son derece rahattır. Uygulama anüs kaslarını zedelemediği için yani kaslar net bir şekilde korunduğu için bu işlem sonrası asla gaz ve dışkı kaçırma gibi komplikasyonlar yaşanmaz. Bilindiği gibi fistül ameliyatı sonrası gaz kaçırma ve dışkı tutamama bilinen en ciddi komplikasyonlardır. Klasik ameliyatlardan sonra seyrek te olsa karşılaşılmaktadır.

Tedavi Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Diğer yöntemlerde olduğu gibi geniş açık yara olmadığı için ciddi bir yara bakımı veya aylarca süren pansuman uygulamalarına ihtiyaç duyulmaz. Hasta canının tatlılığına göre değişen bir şekilde birkaç gün içinde işine, okuluna veya sosyal yaşamına dönebilir.

Lazerle Fistül Ameliyatı Olanlar;

İşlem sonrası son derece rahattırlar

Uzun süren pansumanlara katlanmazlar

Kanama gibi sorun yaşamazlar

Aynı gün yada ertesi gün evlerine dönebilirler

2-4 günde işlerinin başına geçebilirler

Gaz kaçırma, dışkı kaçırma gibi sorunlar yaşamazla

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?

IDEA Klinik altı şubesinde de SGK lılara muayene, anoskop muayenesi ve stile ile kontrol ücretsizdir. Ancak tedaviye karar verildiğinde ücret talep edilir. Ücretlendirme fistülün tipi, fistülün derecesi, hastanın sosyal güvencesi, yapılan hastane, uygulanan anestezi şekli gibi faktörlere bağlı olarak 2900 TL ile 4500 TL arasında değişebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Anal Fistül Tedavisi © 2016